Визначення
Електронний квиток — електронний документ, який дає право на відвідування експозиції чи заходу, аналогічно традиційному паперовому квитку, придбаному в касі закладу.
Електронний квиток видається, обліковується та реалізовується за допомогою програмного забезпечення, яке в українському правовому полі має назву «автоматизована система продажу квитків» (скорочено — АСПК).
Порядок застосування автоматизованих систем продажу квитків та електронного квитка регулюється «Інструкцією з ведення квиткового господарства в театрально-видовищних підприємствах та культурно-освітніх закладах», затвердженою наказом Міністерства культури.
Електронний квиток
Якщо звичайний паперовий квиток — смужка картону чи паперу, то електронний дещо складніший. Він складається з двох компонентів:
- з цифрового запису у базі даних АСПК, доступного для перегляду співробітнику закладу, який продає електронні квитки
- з інформації про цифровий запис, яка надсилається покупцю після оплати квитків (файл з інформацією про квиток)
У файлі зберігаються всі реквізити квитка (інформація про заклад, тип квитка, вартість, номер квитка та інші) і його унікальний ідентифікатор у вигляді QR чи штрих коду. Ідентифікатор дає можливість автоматизувати процес перевірки квитка за допомогою спеціальних сканерів чи мобільних додатків при відвідуванні експозиції чи заходу.
У побуті, саме файл, який був надісланий відвідувачу, називають електронним квитком, незважаючи на те, що часто відвідувачі його друкують і приходять до закладу вже з паперовим примірником.
Автоматизована система продажу квитків
Але електронний квиток — це лише один з елементів цілого програмно-технічного комплексу, який дозволяє видавати, продавати і перевіряти квитки, обліковувати відвідування та накопичувати інформацію про відвідувачів.
Цей матеріал присвячено впровадженню системи автоматизованого продажу квитків в роботу музеїв, заповідників, закладів культури та інших об’єктів, які приймають відвідувачів та готові розповсюджувати квитки.